Twinkleby review - Misschien iets te cozy
Ik ben altijd te porren voor een cozy game, of het nu De Sims, Story of Seasons, Animal Crossing of Stardew Valley is. Dit zijn de titels die me helpen ontspannen na een drukke werkweek of wanneer mijn hoofd geen zin heeft in een uitdagende of diepgaande game. Niets is dan fijner dan in een gameloop verdwijnen waarin je je alleen druk maakt om je planten of bewoners. Nu is Twinkleby verschenen, de nieuwste game van Shelter-ontwikkelaar Might & Delight. Ik besloot deze snoezige wereld in te duiken en in de review vertel ik je er alles over.
Is it a bird, is it a plane, no it’s islands in the sky!
Twinkleby speelt zich af op een archipel van eilanden in de lucht, die jij als speler kunt decoreren naar eigen smaak, mits je voldoende geld hebt. Het verhaal is eenvoudig: de eilanden zijn leeg en het is aan jou om ze te bevolken met Neighbours. Je begint klein, met een eiland waar maar één Neighbour kan wonen, maar al snel groeien de eilanden en komen er meer bewoners met meer wensen bij.
Elke Neighbour is uniek en heeft specifieke voorkeuren en hobby’s die ze willen beoefenen. Zo houdt de een van eten, terwijl een ander liever leest of tuiniert. Het is aan jou om deze activiteiten beschikbaar te maken. Hoe beter je inspeelt op hun wensen, hoe gelukkiger ze worden. Je kunt kiezen uit verschillende huisstijlen, vloeren, behang en meubels. Je inventaris vul je aan bij de antiekwinkel van Morris, waarvan het aanbod steeds groter wordt. Het aanbod is voldoende, al was wat meer variatie in stijlen welkom geweest.

Een fijne, rustgevende ervaring
Als je een rustgevende ervaring zoekt, is Twinkleby een uitstekende keuze. De game heeft een schattig uiterlijk, intuïtieve besturing en een soundtrack die zich aanpast aan het weer en het seizoen. Vooral de muziek die ’s nachts speelt is prachtig: zacht en rustgevend, perfect passend bij de sfeer. De controls zijn eenvoudig en logisch, ideaal voor een simulatiegame. Je bestuurt de camera met de WSAD-toetsen, opent je inventaris met Tab en plaatst meubels met de linkermuisknop, mits je op de pc speelt natuurlijk. Met de rechtermuisknop open je kisten en zie je de wensen van je inwoners. Vergeet je iets, dan kun je altijd een handig menu openen dat alle controls weergeeft.
Een kleine ergernis is het lied dat de Neighbours zingen wanneer je ze allemaal gelukkig hebt gemaakt. De eerste keer is dat superschattig, de tweede keer verrassend herkenbaar, maar de derde keer weet je al dat je steeds hetzelfde liedje te horen krijgt. Elk optreden groeit mee met je aantal bewoners, maar wat variatie had de wereld meer tot leven gebracht. Stel je voor dat er verschillende liedjes waren voor de verschillende hobby’s die de Neighbours beoefenen, dat zou ze net wat unieker maken.

Misschien iets te cozy
Twinkleby is op het eerste gezicht een heerlijke cozy game die je uitnodigt om rustig de tijd te nemen en te genieten van het inrichten van je eilanden. Soms voelt het echter iets té relaxed. Zo zat ik lang vast in het introductieniveau, omdat het nieuwe eiland maar niet vrijgegeven werd. Na contact met Might & Delight bleek dat ik mijn eerste Neighbour te snel blij had gemaakt en daardoor langer moest doorspelen om de beloningenbalk te vullen. Het vreemde is dat ik alleen een bed, tafel en wat eten had neergezet: gedrag dat juist logisch is voor ervaren spelers van simulatiegames zoals De Sims.
De AI van de Neighbours laat eveneens te wensen over. Vaak doen ze weinig en blijven ze hangen in dezelfde activiteiten, zoals slapen of rondlopen. Dat is niet erg zolang ze snel genoeg hun hobby’s oppakken, maar helaas duurt dat soms erg lang. Het kan gebeuren dat je bijna alle bewoners tevreden hebt, behalve die ene Neighbour die maar niet zijn hobby wil uitvoeren. Als je dan een uur moet wachten, is dat simpelweg frustrerend. Een optie om bewoners subtiel aan te moedigen zou dit probleem oplossen en de spelervaring verbeteren.

Het eindoordeel van Jolien Mauritsz
Twinkleby is een charmante cozy game die uitblinkt met zijn rustgevende stijl, toegankelijke besturing en schattige bewoners. Het decoreren van de eilanden en het zorgen voor de Neighbours werkt ontspannend en geeft een gevoel van voldoening. Toch voelt de ervaring soms té eenvoudig, met beperkte variatie in meubels, trage AI en herhalende elementen die de magie na verloop van tijd wat afzwakken. Het resultaat is een degelijke, maar niet uitmuntende cozy ervaring die vooral leuk is voor kortere speelsessies.
- 3/5
- Voldoende
Pluspunten
- Fijne gameplayloop
- Mooie soundtrack
- Controls zijn fijn
- Decoreren van eilanden en huis zijn rustgevend
- Neighbours zijn schattig
Minpunten
- Herhalende Neighbours worden een beetje eentonig
- Beperkte variatie in meubels en stijlen
- AI van Neighbours is traag, wat progressie vertraagd
- Progressie kan snel stagneren, geduld is van belang
Jolien mag er dan poeslief uitzien, maar onder dat schattige laagje schuilt een echte contenttijger. De berichten vliegen je om de oren en dankzij haar tomeloze werklust ben jij in no-time weer een stukje wijzer. Wanneer Jolien eindelijk een moment voor zichzelf vindt, brengt ze dat het liefst door met franchises uit het Nintendo-kamp, zoals The Legend of Zelda. Al is er één subgenre dat haar volledig in zijn greep houdt: (farming) sims.
Reviewscore
3/5
Platforms