Game review: Vampire Crawlers review - Kruipt regelrecht naar de top

Gespeeld op: PC

Met Vampire Crawlers zet Poncle een opvallende stap in een frisse nieuwe richting. De ontwikkelaar achter Vampire Survivors kiest niet voor meer van hetzelfde, maar gooit het roer om. Het resultaat is een mix van deckbuilding en dungeon crawling die voor fans van Vampire Survivors vertrouwd voelt, maar toch anders speelt. Dat maakt van Vampire Survivors nu officieel een franchise. Uiteraard dook ik gelijk in deze nieuwe game. Een aantal jaren geleden noemde ik Vampire Survivors de perfecte game, een sentiment waar ik overigens nog steeds achtersta. Heeft Vampire Crawlers dezelfde potentie? Of kan Poncle het beter bij nieuwe updates en DLC voor Vampire Survivors houden?

Vampire Crawlers eindbaas

Van bullet hell naar deckbuilder

Vampire Crawlers, door de ontwikkelaar ook wel The Turbo Wildcard from Vampire Survivors genoemd, is een deckbuilding dungeon crawler van Poncle en Nosebleed Interactive. De game bouwt voort op de basis van Vampire Survivors, maar giet die in een totaal ander genre. In plaats van hordes vijanden weg te maaien in een real-time bullet hell format, stap je hier een kerker in vanuit een first-person perspectief. Je beweegt blok voor blok, zoals in oude pc dungeon crawlers. Het tempo ligt dus een stuk lager, maar de spanning wordt er niet minder om. De dungeons zitten namelijk vol monsters en voorwerpen die we kennen van Vampire Survivors. Elke stap die je zet kan een gevecht starten of een beloning opleveren. De game weet hiermee de kern van zijn voorganger goed te vertalen naar het dungeon crawler genre. Je herkent de structuur en de gameplay loop meteen. Tegelijkertijd voelt het fris door de nieuwe insteek. Dat is knap, want veel spin-offs missen die balans. Hier werkt het uitstekend.

Elke verdieping draait om een duidelijk doel. Je vecht tegen hordes vijanden, verdient ervaringspunten in de vorm van kristallen, verzamelt goud en bouwt aan je deck dat je gebruikt om de monsters te verslaan. Aan het einde van de verdieping wacht een eindbaas die je build test. Win je, dan ga je door naar de volgende verdieping. Dit ritme blijft de hele run sterk. Het geeft houvast en zorgt dat je altijd weet waar je naartoe werkt. De bekende elementen uit Vampire Survivors zijn ook aanwezig. Je kiest elke keer je dungeon gebaseerd op een van de Vampire Survivors stages uit, selecteert een of meerdere personages met unieke wapens en opent tijdens je run kisten voor upgrades. Goud gebruik je voor permanente upgrades en achievements spelen nieuwe content vrij. Zelfs de muziek in de dungeons zijn remixes van de nummers die je in de gelijknamige stages in Vampire Survivors hoort. Alle main stages en basispersonages uit de basisversie van Vampire Survivors zijn hier aanwezig. Dat voelt vertrouwd en wederom enorm verslavend. Het systeem houdt je lang bezig, ook als runs mislukken. Het nog-een-potje-dan-gehalte is dan ook hier enorm hoog.

Vampire Crawlers gems

Slay the Vampire

De grootste verandering ten opzichte van Vampire Survivors zit in het gevechtssysteem. Combat is turn-based en draait volledig om een deck met kaarten dat je samenstelt. Elke kaart staat voor een wapen of voorwerp uit Vampire Survivors. Je hebt een beperkte hoeveelheid mana per beurt. Daarmee speel je kaarten om vijanden in een rij aan te vallen. Als je ze niet snel genoeg uitschakelt, vallen ze terug aan of bouwen ze een schild op. Versla je een rij, dan schuiven de vijanden die daarachter staan een rij naar voren. Hiermee probeert de game de golven aan vijanden uit het origineel na te bootsen. Het houdt de druk er lekker op en dwingt je om efficiënt te spelen.

Een belangrijk systeem in Vampire Crawlers is de volgorde waarin je je kaarten speelt. Kaarten worden sterker middels een multiplier als je ze in oplopende kosten speelt. Dus eerst een kaart van nul mana, dan eentje van één mana, dan eentje van twee mana, enzovoort. Dat klinkt simpel en soort van logisch, maar heeft veel impact en vereist toch heel wat strategisch inzicht. In het begin voelde het een beetje contra-intuïtief. Je wilt soms gewoon je sterkste kaart spelen. Toch leerde ik snel dat plannen loont. Door je kaarten slim te stapelen haal je meer uit elke beurt. Je denkt na over volgorde, mana en timing. Al gauw leerde ik dat ik bijna oneindige loops kon maken met de juiste combinatie van kaarten. Het gevoel dat ik elke keer kreeg als ik in Vampire Survivors met de juiste combinatie van wapens en voorwerpen het hele scherm in één keer wist weg te vegen, kreeg ik hier dus ook als ik bizarre combo's wist te maken met de juiste kaarten.

De focus ligt hier dus duidelijk op deckbuilding. Het gaat niet om het verzamelen van alle sterke kaarten, maar om hoe deze kaarten met elkaar samenwerken. Je krijgt nieuwe kaarten bij level ups en kunt ze verbeteren door er juwelen aan toe te voegen. Denk aan meer damage of extra effecten, zoals het trekken van een extra kaart. Ook de mechanic waarbij je wapens kunt evolueren door ze te combineren met het juiste voorwerp is hier aanwezig. Als je bijvoorbeeld de Magic Wand kaart en de Empty Tome, Light Tome, Weighty Tome, of Ancient Tome kaarten in je deck hebt, krijg je de mogelijkheid om deze te combineren tot de Holy Wand kaart. Zo ontstaan builds die draaien om lange en gigantische combo’s. In sommige runs speel je met de juiste setup je hele deck in één beurt. Dat voelt enorm bevredigend en geeft hetzelfde gevoel als een overpowered build in Vampire Survivors. De game beloont experimenteren en slim bouwen met een flinke dopamine boost.

Vampire Crawlers combat

Bijna pixel perfect

Visueel lijkt Vampire Crawlers op een first-person versie van Vampire Survivors. Je ziet bekende personages en vijanden van dichtbij, wat best leuk is als je bekend bent met Vampire Survivors. De pixelstijl blijft ook hier intact, maar krijgt meer diepte met wat flashy 3D-effecten. Animaties zijn simpel, maar duidelijk en ook weer gericht op die dopamineboost. Als kaarten hun effecten loslaten, vult het scherm zich met projectielen, effecten en damage counters. Je ziet op deze manier precies wat je build doet. Dat maakt elke succesvolle combo extra leuk, want NUMBER GO UP!!!

Toch zijn er enkele kleine minpunten. Latere stages kunnen erg lang duren. Een run kan makkelijk langer dan een uur zijn. Dat hoeft op zich geen probleem te zijn, maar ik heb nu al regelmatig gehad dat ik dacht nog één extra run te kunnen doen, en toen om 3 uur 's nachts pas in mijn nest lag. Op een werkdag...

Ook het deck overzicht kan beter. Je kunt tijdens je run je deck bekijken via het klikken op het deck-icoon, maar sorteren of filteren kan niet. Dat maakt het lastig om snel inzicht te krijgen. Zeker in latere runs met veel kaarten voelt dat een beetje onhandig, voor een game die draait om deckbuilding. Voor wat meer casual spelers kan de game uiteindelijk ook wat repetitief aanvoelen. Je moet flink grinden om goud te verzamelen om permanente upgrades, nieuwe personages en upgrades aan je kaarten te kopen. Dat kan frustrerend zijn, voor mensen die meer casual willen spelen en niet van de grind houden. Voor mij is dat echter geen probleem. I was born to Crawl, baby.

Vampire Crawlers overkill

Het eindoordeel van Claudia Tjia

Vampire Crawlers is een geslaagde spin-off die meer doet dan alleen leunen op zijn naam. Het vertaalt de kern van Vampire Survivors naar een deckbuilder en lichte dungeon crawler met verrassend veel diepgang. Het tempo ligt beduidend lager, maar de spanning en opwinding blijven. De combinatie van kaarten, mana en het spelen van je kaarten in de juiste volgorde werkt goed en blijft boeien. Voor fans van Vampire Survivors zitten er daarnaast talloze herkenbare personages, vijanden, wapens, voorwerpen en zelfs muziekstukken in de game. Kleine minpunten zoals een matig deck overzicht houden de game net tegen van echte perfectie, maar dit is uiteindelijk iets dat middels een snelle patch verholpen kan worden. Toch staat hier een ijzersterke en eigenzinnige game die zowel fans van Vampire Survivors en liefhebbers van deckbuilders veel te bieden heeft. Ik ben dan ook heel nieuwsgierig naar wat Poncle verder van plan is met de Vampire franchise.

  • 4,5/5
  • Subliem

Pluspunten

  • Slimme vertaling van Vampire Survivors naar een deckbuilder
  • Veel diepgang in deckbuilding en synergiën
  • Slim combat-systeem
  • Sterk en herkenbaar progressiesysteem
  • Audiovisueel sterk en herkenbaar
  • Hoog nog-een-potje-dan-gehalte

Minpunten

  • Deck overzicht mist sorteer-en filteropties
  • Je moet van de grind houden
  • Geen vampiers (iykyk)
Claudia Tjia
Claudia Tjia Redacteur
Gemiddelde reviewscore: 3,7/5 200 reviews 3356 artikelen geplaatst

Een multimedia-rockstar van ongekend niveau. Claudia, oftewel Cloud, heeft één missie; je continu voorzien van het meest verse en sappige nieuws. Reviews, artikelen, visuele uitspattingen, ze draait er haar hand niet voor om. Is ze geen berichten aan het tikken, dan is ze op zoek naar de pareltjes onder de indiegames, verliest ze zichzelf in grootse JRPG's of verdedigt ze haar Jeugdjournaal Pokémon-expert titel met hand en tand.

Packshot Vampire Crawlers

Reviewscore

4,5/5

Ontwikkelaar

poncle

Uitgever

poncle

Release

21 april 2026

Platforms

PC
PS4
NSW
PS5
XBS
NS2
Reacties
Avatar Press_X_Somewhere
Press_X_Somewhere
lvl6 Combo Juggler
3 weken geleden om 16:03

Wil deze wel een keer uitproberen, is het een beetje vergelijkbaar met Slay the Spire? Daar was ik lange tijd geleden mee gestart en niet verder gekomen dan de 2e baas, ooit maar weer eens oppakken.

0
Avatar Juggy-Gameliner
Juggy-Gameliner
Gameliner
3 weken geleden om 14:42

Born to crawl, babyyyy

0
Avatar Inactieve gebruiker
Inactieve gebruiker
lvl11 Commander
3 weken geleden om 13:57

Heerlijke game elke keer weer van oke nog 1 potje dan.

1
Avatar cloud
cloud
Gameliner
3 weken geleden om 14:06

En voor je het weet ben je 6 potjes verder…

1
Avatar Inactieve gebruiker
Inactieve gebruiker
lvl11 Commander
3 weken geleden om 14:26

Inderdaad 😂

0
Nog niet uitgepraat? Praat verder op Discord