
Nieuws
Kingdom Come: Deliverance 2 miljoen keer verkocht in een dag
gisterenKingdom Come: Deliverance is op de eerste dag van release al een miljoen keer verkocht, liet Warhorse Studios onlangs weten.
Een aantal maanden geleden had ik niet verwacht dat ik met zoveel enthousiasme aan de slag zou gaan met Kingdom Come: Deliverance II. Laat staan dat het een kandidaat zou worden voor game van het jaar. Na mijzelf eerst ondergedompeld te hebben in het eerste deel mocht ik direct aan de slag met dit waardige vervolg. Ondertussen ben ik uren verder en kan ik zeggen dat Kingdom Come: Deliverance II ervoor zorgt dat ik toch weer met andere ogen naar het RPG-genre kijk. Baldur's Gate 3 heeft daar al de nodige stempel op gedrukt en met deze combinatie wordt de lat erg hoog gelegd voor alle aankomende games. Warhorse Studios laat wederom zien dat historisch realisme voor goede gameplay kan zorgen. Er valt genoeg te zeggen over Kingdom Come: Deliverance II dus laten we snel de middeleeuwen instappen om te kijken wat Henry nu weer aan het doen is.
Henry heeft al enkele avonturen achter de rug sinds zijn ouders voor zijn ogen werden vermoord. Het zwaard dat zijn vader heeft gemaakt is nog steeds spoorloos. Henry wil niets liever dan wraak nemen en het zwaard weer terugvinden, maar dat moet hij toch even opzij zetten. Bohemen verkeert namelijk nog steeds in chaos. Niet alleen bendes en struikrovers maken het platteland onveilig; ook Sigismund is nog steeds van plan om koning van het gebied te worden. Radzig en Hanush of Leipa willen deze chaos verminderen door nieuwe bondgenoten te zoeken of in ieder geval een staakt het vuren voor elkaar te krijgen. Henry wordt daardoor samen met Hans Capcon op pad gestuurd naar Trotzig om daar een brief af te leveren aan Otto von Bergow. Een eenvoudige taak, waardoor er genoeg ruimte is voor plezier en naakte vrouwen, aldus Hans. Zijn motto is dan ook Audentes Fortuna Iuvat, oftewel fortuin begunstigt de dapperen, maar dat loopt toch even wat anders. De game zou wel erg kort duren als dat het allemaal zo eenvoudig was. Op het moment dat Hans en Henry besluiten om zichzelf te wassen in een meertje, wordt hun kamp overvallen. Ze weten nog net, halfnaakt, te ontkomen, maar daar begint de ellende eigenlijk pas. Niemand gelooft dat Hans een edelman is en daardoor moet Henry alle problemen oplossen. Je zult op een andere manier de aandacht van Otto von Bergow moeten trekken en dat kan pas als je genoeg geld hebt verdiend voor nieuwe fatsoenlijke kleding.
Tja, je zult dit keer als Henry alles weer opnieuw onder de knie moeten krijgen. Omdat hun verwondingen moeten genezen, word je enkele levels teruggezet. Ik kan helaas weinig zeggen over het verhaal, want de wendingen die het heeft komen het beste tot hun recht als je geen idee hebt waar het verhaal verder overgaat. Je zult in ieder geval meer te weten komen over enkele personages uit het eerste deel, zoals Hans en Godwin. Het politieke landschap zag er in de middeleeuwen heel anders uit dan nu, maar politieke spelletjes werden wel degelijk gespeeld. Henry komt daar midden in terecht en zal te maken krijgen met onverwachte bondgenoten. Je moet niet vreemd opkijken als je weer eens een kasteel moet verdedigen. Saai kunnen we het verhaal dan ook niet noemen, want dit zit goed in elkaar. Hetzelfde geldt voor de meeste dialogen. Jij kunt zelf bepalen hoe Henry reageert op bepaalde gebeurtenissen al kan dat er ook voor zorgen dat je reputatie klappen oploopt. Wat wel gezegd moet worden, is dat Kingdom Come: Deliverance II traag op gang komt en dat je soms de main quest niet kunt onderbreken. Als je op dat punt bent beland, is het duidelijk waarom je niet even snel een zijmissie tussendoor kunt doen en dat heeft vooral te maken met de overgang naar het nieuwe gebied. De game geeft trouwens wel netjes aan welke zijmissies je moet afronden, voordat je verdergaat. Waardoor jij moet besluiten of je die zijmissies laat falen of toch de main quest nog even uitstelt.
Kingdom Come: Deliverance II schotelt je niet een grote map voor, maar enkel twee gebieden. Het eerste gebied is uiteraard Trosky en is een stukje kleiner dan de map van Kuttenberg. Je kunt echter pas naar Kuttenberg afreizen als je de main quest volgt. In Trosky is meer dan genoeg te doen, want ik belandde pas na veertig uur op de tweede map. Je krijgt meer dan genoeg mogelijkheden om te genieten van de middeleeuwse sfeer en de prachtige wereld. Waar de game namelijk pas echt in straalt, is alle content rondom de vaardigheden, zijmissies en activiteiten. Je zult het gebied zelf moeten verkennen om toegang te krijgen tot alle content, want niet alles wordt via quest markers voorgekauwd. Op deze manier maak je ook kennis met het leven in de middeleeuwen, want de zijmissies zijn ontzettend divers. De boswachters zullen aan jou vragen om op stropers te jagen en te overhandigen aan de baljuw, terwijl je bij een volgende missie juist zakken met meel aan het dragen bent om een schuld af te lossen. Eén van mijn favoriete zijmissies is die van de grafdelver. Als je dacht dat ze alleen mensen onder de grond stopten, dan heb je het mis, want ze moesten ook dieren ophalen bij de boerderijen. Henry mag voor een dag het vuile werk opknappen, waardoor je direct een mooi beeld krijgt van het beroep. Via Kingdom Come: Deliverance II kun je jezelf dus volledig onderdompelen in de middeleeuwen en dat komt niet alleen door de zijmissies. De ontwikkelaars hebben de wereld zo dynamisch mogelijk gemaakt. Er is geen algemene supermarkt aanwezig, waardoor je naar verschillende winkels moet die ook nog eens op specifieke tijden open zijn. De smederijen, schoenmakers en slagers zijn niet alleen de plek om spullen te kopen of te verkopen. In sommige gevallen kun je hier boeken kopen om je vaardigheden te verbeteren of een training aanvragen. Aangezien de dorpelingen hun eigen ritme hebben, zul je ze ook in de plaatselijke herberg of taverne vinden. En dat betekent dat ze ook op de verschijning van Henry reageren.
Toen ik bij de plaatselijke taverne vroeg of ze ergens een bed voor mij hadden, werd ik voor bedelaar uitgemaakt. Nogal gemeen, maar ik gaf het niet op. Ik heb Henry zichzelf dan ook even laten schoonmaken bij een bak met water en hem wat luxere kleding gegeven. Dezelfde dame die mij net nog had geweigerd, verschuldigde zich er nu voor dat ze alleen een strozak in de schuur heeft liggen, maar dat ik daar gerust mocht slapen. Je uiterlijk, hoe schoon je bent en wat je hebt uitgevreten in het dorp bepalen dus hoe mensen reageren. Wanneer de soldaten erachter zijn gekomen dat er spullen missen uit een kist en jij bent daar voor het laatst gezien, dan zullen ze enkele uren naar je op zoek zijn. Het reputatiesysteem is dit keer een stukje uitgebreider, want als jij de soldaten niet weet te overtuigen of om te kopen, dan beland je niet alleen in de gevangenis. Je kunt er ook voor kiezen om een aantal uren in het schavot door te brengen, terwijl dorpelingen rotte tomaten naar je gezicht gooien. Wil je dus rondsluipen en de dief uithangen dan is het belangrijk om niet te stinken en donkere geruisloze kleding te dragen, zodat niemand je hoort, ziet of ruikt.
Om daar beter in te worden en je andere vaardigheden te verbeteren zul je deze moeten trainen of simpelweg moeten gebruiken. Door deuren en kisten te openen en te stelen word je Thievery-vaardigheid getraind. Om de zoveel levels krijg je vervolgens een Perkpoint die je kunt inruilen voor een Perk. Hiermee breken de lockpicks bijvoorbeeld minder snel, terwijl je bij Sneaking ervoor kunt zorgen dat je binnenhuis geruisloos kunt sluipen. Je mag zelf bepalen welke Perks je koopt, maar ze kunnen niet altijd naast elkaar bestaan. Je zult dus ook keuzes moeten maken aan de hand van je speelstijl. Ik heb het zakkenrollen in Kingdom Come: Deliverance nooit begrepen en ook in dit deel ging het mij niet makkelijk af. Ik heb dan ook de keuze gemaakt om dit gewoon te negeren en ook die zijmissies niet te accepteren. Een huis binnensluipen en vervolgens een kist openmaken om iets te stelen daar ben ik dan wel weer de juiste persoon voor. Al moet ik zeggen dat het raar aanvoelt om als Henry in een compleet nieuw gebied als boodschapper en beschermer van een edelman het slechte pad te bewandelen. Het is ook niet nodig, want er zijn genoeg manieren om aan Groschen en handige items te komen. Het gebied zit vol met bandieten die je gewoon kunt vermoorden en die hebben genoeg kleding bij zich. Daarnaast kun je nu aan de slag als smid, waardoor je geld kunt verdienen met dit beroep. Als je alchemie leuk vindt, dan leveren de zelfgemaakte potions ook een aardig zakcentje op. Er zijn dus meerdere manieren om de game te spelen en dat zorgt er ook voor dat de uren voorbij vliegen. Als je de eerste game heb gespeeld dan ga je merken dat sommige vaardigheden nu zijn samengevoegd. De Survival Skill is nu gefocust op jagen, het verkennen van de map en het drogen van kruiden en vlees. Ik had hierdoor het gevoel dat je nu veel sneller ervaring opdoet, waardoor de balans een klein beetje zoek is. Al is het goed mogelijk dat ik gewoon te veel uren in het eerste gebied heb doorgebracht. Naast alle zijmissies zijn er ook enkele activiteiten aanwezig. Denk aan het meedoen aan toernooien in de vorm van boogschieten of vechten en het bekende dobbelspel uit het eerste deel.
De wereld is prachtig en daardoor is het zeker aan te raden om rustig te genieten van alles wat de game op je pad gooit. Fast-travelen is echter ook niet zonder gevaar, want je krijgt te maken met speciale events. Met een percentagekans wordt er aangegeven of je deze kunt negeren of dat het toch beter is om te kijken wat er aan de hand is. Hoewel je de ene keer gewoon met iemand moet praten, krijg je redelijk vaak te maken met bandieten en struikrovers. Het leven in de middeleeuwen was nogal gevaarlijk, maar gelukkig kan Henry goed met wapens overweg. Net zoals in het eerste deel is realisme weer belangrijk, waardoor je tactisch moet vechten. Als je de game speelt met muis en toetsenbord, dan bepaal je de richting van de aanval met het verschuiven van je muis. Door dan weer te klikken valt Henry aan met een wapen van jouw keuze. Ondertussen probeert de vijand jouw aanvallen te blokkeren, terwijl jij hetzelfde doet als een bandiet aanvalt. Dit kost allemaal energie, waardoor je niet als een gek met je zwaard in het rond kunt hakken. Hoewel Henry nog steeds beter wordt naarmate je meer levels verdient in deze vaardigheden, is de combat in dit deel een stuk soepeler. Het is net wat makkelijker om te anticiperen op de vijand en om zelf aanvallen uit te voeren. Je moet hierbij wel rekening houden met het wapen dat je gebruikt en de armour die je draagt. De wapens zijn divers en daardoor kun je onder andere kiezen uit verschillende soorten zwaarden, bijlen, oorlogshamers, poolwapens en knotsen. Daarnaast kun je ook vijanden in hun borst schieten met behulp van de boog en kruisboog. Om Henry beter te beschermen kun je armourstukken dragen, maar dit heeft wel weer invloed op je bewegingsvrijheid en de hoeveel geluid dat je produceert. Je kunt nagaan dat al die ijzerstukken nogal wat geluid maken en je dat niet moet dragen als je rond wilt sluipen. Daarom kun je nu kleding aan drie outfits toevoegen, zodat je eenvoudig kunt wisselen. Het nadeel hiervan is dat de main quest regelmatig de neiging heeft om in ieder geval een outfit te resetten, waardoor je Henry alsnog regelmatig opnieuw moet aankleden. Daar buiten om werkt het echter fantastisch en kun je snel wisselen tussen je vecht outfit en je beste impressie van een edelman.
Aangezien realisme een belangrijk onderdeel is van Kingdom Come: Deliverance II bestaat armour niet uit twee kledingstukken. Om een helm te dragen moet je eerst een kapje hebben, want anders zit de helm niet goed. Om je ellebogen en knieën te beschermen heb je weer aparte beschermers nodig die je draagt over een broek. Zo kun je naar eigen vrijheid zelf alle kledingstukken en beschermers met elkaar combineren aan de hand van je speelstijl en de perks. Daarnaast kun je dankzij de buidels nu snel potions achterover slaan tijdens het vechten. Deze kunnen ervoor zorgen dat je gezondheid balk zich weer vult of dat Henry minder schade oploopt. De potions kun je natuurlijk kopen, maar het is veel handiger als je zelf de kruiden plukt en met alchemie de potions maakt. Het voedsel dat je verzamelt, zul je moeten drogen of roken, want anders is het binnen enkele uren bedorven. Dat lijkt een kleinigheidje, maar Henry heeft voedsel nodig, want anders raakt hij verzwakt. Hetzelfde geldt voor zijn trouwe hond, die wegloopt als jij hem niet goed behandelt. Mutt is echter ontzettend handig, want hij kan je helpen tijdens het vechten en zelfs op herten jagen. Je kunt eenvoudig als Henry een nachtje doorhalen, maar een bed opzoeken is toch echt onderdeel van de gameplay. Slapen zorgt er namelijk voor dat Henry weer energie heeft en het slaat tegelijkertijd je game op. Je zou denken dat al deze realistische onderdelen ervoor zorgen dat Kingdom Come: Deliverance II aan de trage kant is. Dat is echter niet het geval, want er is meer dan genoeg te doen en de realistische onderdelen passen daar perfect bij.
De game klinkt door alle systemen en het realisme uitdagend, maar dat valt mee. Aan het begin wordt alles netjes uitgelegd en je kunt alles ook nog eens nalezen. Vooral de codex over allerlei middeleeuwse gebeurtenissen en levensonderdelen is leuk om door te bladeren. Veel middeleeuwse boeken hebben namelijk allerlei tekeningen en dat hebben de ontwikkelaars ook overgenomen. Je ziet hetzelfde gebeuren bij de interface, wat dit keer een stuk strakker en duidelijker is. Het heeft nog steeds een middeleeuws tintje door de vormgeving en de kleuren. Vooral de icoontjes geven dit effect, want als je ergens loopt waar je niet hoort te zijn geven de oren van een haas aan in hoeveel problemen je zit. Staan zijn oren recht overeind en is er een rood effect dan ben je de klos. Dat is toch een creatieve manier om duidelijk te maken aan de speler hoe het zit? Ik vind het in ieder geval fantastisch dat de middeleeuwen niet alleen de setting is, maar de ontwikkelaars het ook als detail gebruiken voor elke onderdeel van de game.
Warhorse Studios heeft ook geleerd van de release van het eerste deel, want de performance van Kingdom Come: Deliverance II is meer dan prima. Met een 2060 Super en Ryzen 7 5800X kreeg ik een stabiele 40fps op de middelste setting in 1440p. Ik ben ook verrassend weinig bugs tegengekomen en de meeste zijn ondertussen al opgelost, waardoor je deze op de releasedatum niet meer gaat tegenkomen. Sommige icoontjes miste bijvoorbeeld tijdens een level-up of het verkeerde level werd getoond. Eén van de grootste problemen die ik ben tegengekomen is dat ik een kamer niet kon betreden, omdat er geen interactie met de deur mogelijk was. Ik wist echter dat de main quest je naar deze kamer brengt dus een save eerder pakken en de quests in een andere volgorde doen loste het op. Je moet bij deze game echt rekeninghouden met het ritme van de bevolking en wat er precies staat omschreven bij de quest. Veel fouten zullen echt aan jezelf liggen, maar dat is onderdeel van het leerproces. Tijdens de main quest krijg je echter genoeg checkpoints en saviour schnapps zijn een stuk goedkoper, waardoor je altijd kunt opslaan. Kingdom Come: Deliverance II is dus minder intimiderend, maar tegelijkertijd het perfecte vervolg.
Warhorse Studios levert met KIngdom Come: Deliverance II een fantastische middeleeuwse RPG af die straks genomineerd moet worden voor game van het jaar. De dynamische wereld zorgt er niet alleen voor dat je de middeleeuwse sfeer kan proeven, maar ook dat er meer dan genoeg te doen is. Naast het zorgen voor Henry en het trainen van je vaardigheden zijn er afwisselende activiteiten en zijmissies af te ronden. De main quest heeft enkele trage momenten, maar bouwt goed verder op het eerste deel. We krijgen meer inzicht in bepaalde personages en het verhaal neemt meerdere wendingen. Bij een vervolg verwacht je verbeteringen en dat is op elk onderdeel merkbaar. Grafisch ziet de wereld er goed uit, de performance is prima en er zijn weinig bugs aanwezig. Enkele systemen zijn daarnaast uitgebreid en aangepast om het nog diepgaander te maken, terwijl het ook soepeler werkt. Ik haalde in ieder geval veel meer plezier uit de combat. Als je fan bent van de middeleeuwen of het RPG-genre dan kun je Kingdom Come: Deliverance II niet negeren.
Als het op tactiek aankomt, dan is Anita een echte strateeg. Bouwt ze geen personages van begin af aan op in grootse RPG's dan knutselt ze wel aan hele civilisaties in City-survival builders. Daarnaast beschikt Anita over de nodige dosis rust die ze nodig heeft bij het spelen van de meest enge games en snoeiharde indie's. Nee, inderdaad. Er is geen genre waar Anita zich niet aan durft te wagen.
In dit artikel
Je moet eerst inloggen om deze game aan je favorieten toe te voegen.
Ontwikkelaar:
Warhorse Studios
Uitgever:
Deep Silver
Release:
4 februari 2025
Reviewscore:
Platforms:
Nieuws
Kingdom Come: Deliverance is op de eerste dag van release al een miljoen keer verkocht, liet Warhorse Studios onlangs weten.
Trailer
Maak je klaar voor een Middeleeuws avontuur met de nieuwe CGI trailer van Kingdom Come: Deliverance II. Over een kleine week kun je met Henry aan de slag.
Trailer
Warhorse Studios is zich aan het voorbereiden op de grootse launch van Kingdom Come: Deliverance II. De post-launch roadmap is zojuist uit de stal gehaald.
Alles wat je moet weten over
Borstel je paard en slijp je zwaard, want Kingdom Come: Deliverance II komt eraan. Met dit artikel tref je de juiste voorbereiding op het middeleeuwse...