Game review: Tomodachi Life: Living the Dream review - Chaos, creativiteit en pure lol

Gespeeld op: NS2

Al van jongs af aan ben ik helemaal weg van life sims. De Sims, Stardew Valley, Story of Seasons, Fields of Mistria, Animal Crossing… moet ik nog doorgaan? Ik word dan ook altijd blij als er een nieuwe game of een nieuw deel wordt aangekondigd. Mijn enthousiasme was dan ook groot toen een nieuwe Tomodachi Life werd onthuld tijdens een Nintendo Direct. Tomodachi Life is een unieke game binnen het genre door het gebruik van Mii’s, die je hun eigen leven laat leiden op een eiland. Met Tomodachi Life: Living the Dream keert de franchise eindelijk terug op de Nintendo Switch (2).

Tomodachi Life Living the Dream review1

Wanneer je creativiteit zijn beloop laat

Net als in de 3DS-versie speel je opnieuw als een soort god die een eiland bevolkt met Mii’s. Vrijwel meteen word je in de Mii-creator gegooid en overspoeld met uitgebreide creatietools. Van nieuwe haarstijlen en de mogelijkheid om haarlijnen aan te passen tot het volledig zelf tekenen van gezichten. Het resultaat? Spelers kunnen nu ultrarealistische Mii’s maken die je waarschijnlijk al op social media hebt zien langskomen.

Het is heerlijk om met deze tools te experimenteren en unieke personages te creëren. Het enige jammere is dat er geen officiële manier is om Mii’s te delen of te downloaden in Tomodachi Life: Living the Dream. Gezien Nintendo de censuur grotendeels heeft losgelaten, is dat ergens begrijpelijk, maar een gemodereerde galerij had een mooie middenweg kunnen zijn.

In echte Tomodachi-traditie begon ik met een Mii-versie van mezelf, waarna al snel… fictional crushes en cartoonpersonages volgden. Geen schaamte hier, en laten we eerlijk zijn: vrijwel iedereen doet dit. Dat is juist de charme van Tomodachi Life. Hoe beter je voor je Mii’s zorgt, hoe meer opties je vrijspeelt. Daarmee geef je ze nog meer persoonlijkheid, van unieke hobby’s en catchphrases tot eetgewoonten en begroetingen. Je Mii’s zijn persoonlijker dan ooit.

Tomodachi Life Living the Dream5

Soapopera galore

Zodra je een aantal Mii’s hebt toegevoegd, duurt het niet lang voordat de drama’s beginnen. Vriendschappen, relaties, rivaliteiten en liefdesdriehoeken volgen elkaar in rap tempo op. Zo hebben mijn Mii-self en Astarion een wederzijdse crush, maar durven ze nog geen stap te zetten. Ondertussen werd Mr. Saturn uit EarthBound op slag verliefd op Octo uit SpongeBob, al moet die daar nog weinig van hebben. Dit terwijl ik bij andere spelers heb gezien dat sommige Mii's binnen twintig minuten al met elkaar getrouwd waren en al over kinderen aan het nadenken waren.

Als god van deze digitale soapopera probeer je de Mii’s een beetje te sturen, maar de uitkomsten zijn grotendeels willekeurig. Liefdesverklaringen kunnen compleet misgaan en vriendschappen kunnen plots eindigen door een ruzie. Juist die onvoorspelbaarheid maakt het zo leuk om te volgen. Het is geweldig om te zien hoe de Mii’s zich ontwikkelen. Ik merkte dat ik vaak even snel wilde checken hoe het met mijn eiland ging, om vervolgens een uur later nog steeds bezig te zijn met alle drama en situaties die zich bleven opstapelen of dingen aan het bouwen was terwijl ik aan het wachten was op het drama.

Waar je in De Sims actief controle hebt, ben je hier meer een observator. Voor sommige spelers kan dat wat passief aanvoelen, maar voor fans van het genre is het juist heerlijk ontspannend. Er is bovendien genoeg te doen: je eiland aanpassen, Mii’s upgraden, nieuwe bewoners toevoegen en allerlei minigames, dromen en cutscenes ontdekken.

Tomodachi Life Living the Dream review 1
Tomodachi Life Living the Dream review 2
Tomodachi Life Living the Dream review 3
Tomodachi Life Living the Dream review 4

Nitpicking

Dat ik veel plezier heb met Tomodachi Life: Living the Dream is een understatement, maar dat betekent niet dat er geen verbeterpunten zijn. Mijn grootste kritiekpunt is het gedrag van kinder-Mii’s. Zij gedragen zich exact hetzelfde als volwassenen. Ze praten hetzelfde, doen dezelfde activiteiten en voelen daardoor meer als mini-volwassenen dan echte kinderen. Het had leuk geweest als ze unieke activiteiten hadden, zoals naar school gaan. In plaats daarvan presenteren ze het nieuws of staan ze gewoon in de winkel.

Daarnaast missen er een aantal geliefde features uit het origineel, waaronder het iconische concertgebouw. Hier konden spelers hun Mii’s liedjes laten zingen en optredens geven. In dit deel zingen Mii’s af en toe nog wel, maar alleen vooraf ingestelde nummers. Dat voelt als een gemiste kans, zeker omdat de game op andere vlakken juist meer vrijheid biedt.

Het blijft echter een ontzettend leuke game. De prestaties op de Nintendo Switch 2 zijn uitstekend en de Mii’s hebben er nog nooit zo goed uitgezien. Het is alleen jammer dat functies zoals muisbesturing op de Nintendo Switch 2 niet benut zijn. Dit had zo goed kunnen werken in de Mii-creator of in de game zelf dat het aanvoelt als een verloren kans. Voor fans van life sims is dit absoluut een aanrader. Ik weet in ieder geval zeker dat ik deze game regelmatig blijf opstarten om te zien wat mijn Mii’s weer hebben uitgespookt.

Tomodachi Life Living the Dream6

Het eindoordeel van Jolien Mauritsz

Tomodachi Life: Living the Dream is precies wat fans van de serie hopen: een chaotische, creatieve en vooral relaxte life sim waarin je eindeloos kunt blijven kijken naar de capriolen van je Mii’s. De uitgebreide creator en de vrijheid om je eiland vorm te geven maken dit een sterke terugkeer van de franchise.

De game leunt nog steeds sterk op zijn unieke charme en onvoorspelbare momenten en juist dat blijft zijn grootste kracht. Tegelijkertijd zijn er een aantal gemiste kansen. Het ontbreken van features zoals het concertgebouw en het gebrek aan onderscheid tussen kinder- en volwassen Mii’s zorgen ervoor dat het nét niet het maximale uit zijn potentie haalt. Toch blijft er vooral één gevoel hangen: plezier. Dit is zo’n game die je even opstart “voor vijf minuten” en waar je vervolgens een uur later nog steeds in zit. Voor fans van life sims en de originele Tomodachi Life is dit dan ook een aanrader.

  • 4/5
  • Uitstekend

Pluspunten

  • Uitgebreide en creatieve Mii-creator
  • Unieke, chaotische gameplay vol verrassende momenten
  • Veel vrijheid om je eiland en Mii’s vorm te geven
  • Relaxte en verslavende gameplayloop
  • Sterke charme die de serie uniek maakt

Minpunten

  • Kinder-Mii’s voelen als mini-volwassenen
  • Ontbreken van geliefde features zoals het concertgebouw
  • Geen optie om Mii’s online te delen
  • Kan voor sommige spelers te passief aanvoelen
Jolien Mauritsz
Jolien Mauritsz Redacteur
Gemiddelde reviewscore: 3,5/5 92 reviews 1411 artikelen geplaatst

Jolien mag er dan poeslief uitzien, maar onder dat schattige laagje schuilt een echte contenttijger. De berichten vliegen je om de oren en dankzij haar tomeloze werklust ben jij in no-time weer een stukje wijzer. Wanneer Jolien eindelijk een moment voor zichzelf vindt, brengt ze dat het liefst door met franchises uit het Nintendo-kamp, zoals The Legend of Zelda. Al is er één subgenre dat haar volledig in zijn greep houdt: (farming) sims.

Packshot Tomodachi Life: Living the Dream

Reviewscore

4/5

Ontwikkelaar

Nintendo

Uitgever

Nintendo

Release

16 april 2026

Platforms

NSW
NS2
Reacties
Avatar cloud
cloud
Gameliner
4 weken geleden om 13:25

Ik twijfel atm nog heel erg over deze game. Denk toch dat het mij iets te passief is.
Moet wel zeggen dat ik enorm geniet van de unhinged content die deze game op social media al heeft voortgebracht, maar ik twijfel of ik het niet gewoon leuker vind om die random bullshit van andere mensen te zien ipv het zelf te verzinnen.

1
Avatar stefan52a
stefan52a
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 14:27

Aii, laat je creativiteit je niet in de weg staan, al hoewel ik je wel begrijp, het is ook wel grappig om te zien op t internet kort en dan weer door.

1
Avatar stefan52a
stefan52a
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 11:21

Elke keer als ik deze game zijn naam lees, dan lees ik Tamagotchi haha.

Verder een leuke review ondanks ik niet denk dat ik deze game ga spelen.

2
Avatar Markus
Markus
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 12:37

Oh joh... Tis dat jij het nu zegt, anders had ik voor altijd gedacht dat dit "Tamagotchi" was ;P

0
Avatar stefan52a
stefan52a
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 14:24

Hahah, graag gedaan :P

0
Avatar Joshzero
Joshzero
lvl7 Checkpoint Jeugd
4 weken geleden om 08:42 bewerkt

Kan hem echt uren spelen en heb nog maar 12 karakters ofzo, als je 70 hebt denk ik dat het tijd word om zelf een stoppunt te bedenken ipv tot de requests op zijn.

Zoals iemand zei je kan eigenlijk nog best goede karakters maken met alleen de Mii creator ipv tekenen, ik probeer dat zo min mogelijk toe te voegen want het voelt toch wat specialer ipv 1:1 natekenen.

1
Avatar Luigi1985
Luigi1985
lvl5 Thread Hunter
4 weken geleden om 17:06

Leuke review. Duidelijk. Ik denk dat t voor mij toch iets te passief is. Wel wil ik Animal Crossing nog een keer van mn vriendin ‘jatten’ en gaan spelen. Dat zit denk ik net tussen dit en stardew valley in. Die laatste heb ik veel gespeeld.

2
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 17:48

Haha ja, life sims liggen je óf helemaal wel, óf helemaal niet. Met Stardew Valley heb je de lat ook meteen flink hoog gelegd. Ik ben benieuwd wat je van Animal Crossing gaat vinden, die game is namelijk echt leuk! Hopelijk kan je hem snel van je vriendin 'jatten'😜

1
Avatar Robert-Frans
Robert-Frans
lvl6 Combo Juggler
4 weken geleden om 17:02

Ik heb hem nu ook in huis voor de Switch 1, waarop het tot nu toe prima draait, en vind het erg hilarisch. Ben personages uit boeken en films aan het neerzetten en het is er qua sociale interacties nu al chaos. Het doet me denken aan de allereerste The Sims, waar ik ook al zulke leuke herinneringen aan heb. Wat me daarbij opvalt is dat je ook met de vereenvoudigde Mii-creator toch nog heel gelijkende resultaten kunt krijgen. Toch mooi als je niet urenlang bezig wil zijn, maar wel voldoende herkenbare Mii's wil neerzetten. Je kunt zo snel naar het spel zelf.

O, en je kunt je Mii's over hun koppie aaien. En je ergste vijand als huisdier laten rondstuiteren. Wat wil je dan eigenlijk nog meer?

1
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 17:53

Ja, ik ben ook superblij met de “normale” tools in de Mii-creator. Het geeft spelers veel vrijheid om zelf te kiezen wat voor soort Mii’s (of een mix daarvan) ze willen maken. Artiesten kunnen lekker losgaan met de teken-tool, terwijl de rest met de standaardopties al verrassend herkenbare Mii’s kan maken.

Tot nu toe haal ik mijn inspiratie ook vooral uit boeken, games en series, maar jouw idee om vijanden te maken ga ik zeker onthouden 😉

1
Avatar Robert-Frans
Robert-Frans
lvl6 Combo Juggler
4 weken geleden om 18:43

O jee... zijn er nog redactieleden hier die jou in de gaten moeten houden...?

1
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 18:53 bewerkt

Breng me nou niet op nóg meer ideeën 😜

1
Avatar gamingliefhebber
gamingliefhebber
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 16:48 bewerkt

Helaas de zoveelste game van Nintendo dit jaar die niet voor mij is. Ik wordt er een beetje verdrietig van😋 Maar hopelijk gaat deze week eindelijk Star Fox worden aangekondigd zodat ik weer een beetje blij wordt 😋 Maar veel plezier voor mensen die wel genieten van deze game.

1
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 17:56

Bedankt voor je reactie! Het genre moet je inderdaad liggen. Ik houd mijn vingers voor je gekruist voor een nieuwe Star Fox-game deze week 🤞🏻 Welke andere games hoop je dat Nintendo nog aankondigt?

1
Avatar gamingliefhebber
gamingliefhebber
lvl10 Deel van het meubilair
4 weken geleden om 18:29

Oot remake en hoop dat ze snel een opvolger van Donkey Kong Country tropical freeze maken

1
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 18:37

Een OOT-remake staat bij mij ook hoog op de wishlist, ik hoop echt dat die binnenkort wordt onthuld!😁

1
Avatar Inactieve gebruiker
Inactieve gebruiker
lvl11 Commander
4 weken geleden om 16:13

Geweldige game heel veel plezier mee tot nu toe. Speel het wel in kortere speel sessie's.

1
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 16:23

Leuk om te horen dat je er zoveel plezier mee hebt! Tomodachi Life speelt inderdaad lekker weg in kortere sessies, al start ik ’m soms op voor een korte speelsessie en ben ik voor ik het weet toch weer drie uur verder 😅

1
Avatar Flappy
Flappy
lvl7 Checkpoint Jeugd
4 weken geleden om 16:06

Overal mooie cijfers. Ik houd niet van sim games. De meesten zijn doelloos. Ik heb iets nodig wat een einde heeft. En toch als ik hier over lees en de beelden zie kriebelt het. Mijn backlog is al redelijk, dus ik denk niet dat ik het een kans geef. Maar ik begrijp zeker dat dit leuk kan zijn.

2
Avatar Jolly
Jolly
Gameliner
4 weken geleden om 16:20

Snap ik helemaal! Veel sim games zijn vrij open, dus als je graag een duidelijk einddoel hebt kan dat minder goed klikken. Leuk dat deze je toch een beetje weet te prikkelen 😄

0
Nog niet uitgepraat? Praat verder op Discord