Opinion: Highguard krijgt het flink te verduren, maar is het terecht?

-

Gisteren is Highguard beschikbaar gesteld als download. De game kende een nogal tumultueuze aankondiging met flink wat negativiteit, en dat lijkt zich nu voort te zetten. De Steam-pagina stroomt namelijk vol met negatieve reviews, maar zijn deze ook allemaal terecht? Overigens begon deze opinie als een nieuwsbericht, maar naarmate het schrijven van dat bericht vorderde, sloeg de frustratie toe. Hierbij dus ook mijn persoonlijke mening en oproep om niet mee te doen aan het negatieve sentiment dat de gamingwereld op momenten kan domineren.

Highguard opinion Rudy 2026

Een omstreden aankondiging

Dat de aankondiging van Highguard tijdens The Game Awards voor een negatieve backlash zorgde, is wellicht een understatement. Een free-to-play hero-shooter als afsluiter van een waanzinnige show deed mensen afvragen of Geoff z'n ziel aan de duivel had verkocht. Betaald of niet, de onthulling kwam gepaard met een zeer spoedige releasedatum voor 26 januari 2026. Afijn (of enfin), de game is inmiddels te spelen en ook dat leidt tot discussie. In nog geen 24 uur zijn er bijna 15.000 reviews geplaatst, waarvan zo’n 70% negatief van aard is. Ook ik heb de game gisteren en vandaag een aantal uur gespeeld en kan dus redelijk beoordelen in hoeverre deze kritiek terecht is.

Laten we vooropstellen dat 100.000 gelijktijdige spelers op een willekeurige maandagavond een aardige prestatie is voor het debuutproject van Wildlight. Highguard doet sterk denken aan games als Apex Legends, wat logisch is gezien een flink aantal developers eerder bij Respawn Entertainment heeft gewerkt. Toch kent de game een unieke twist. Highguard is namelijk gefaseerd opgebouwd, kent een totaal eigen look-and-feel en kent daarnaast een significant andere gameplay, wat kan resulteren in sterk uiteenlopende meningen.

HighGuard Opinion1

Gameplay still in development

Iedereen heeft recht op een mening, en die zie je dan ook veelvuldig op de Steam pagina voorbijkomen. Om de kritiek te begrijpen, moeten we eerst uiteenzetten hoe Highguard is opgebouwd. De game start gedurende een match namelijk meermaals een nieuwe fase. Zo begin je met het bouwen en verstevigen van een basis, waarna je moet minen voor resources en looten voor betere gear.

Allemaal leuk en aardig, maar uiteindelijk hebben we hier te maken met een 3v3-fps. De combat komt pas op gang zodra de zogeheten “Shieldbreaker” vrijkomt. De shieldbreaker is een wapen waarmee je het schild van de vijandelijke basis kunt breken. Lukt het jouw team om de shieldbreaker te plaatsen, dan start de laatste fase. Het team dient namelijk snel op zoek te gaan naar een tweetal locaties om een bom te plaatsen. Dat doe je met een gelimiteerd aantal levens. Zijn die op, of verloopt de assault timer, dan sluit de dome zich weer en krijg je in een volgende ronde een nieuwe kans.

Kritiek op het farmen en looten kan ik volledig beamen. Dit is veruit het minst interessante deel van de game. Dat je een mount krijgt om rond te razen is leuk, maar grote delen van de map voelen leeg aan en het slaan van mineralen is in geen enkele game mijn favoriete bezigheid. Ook de kritiek op de matchmodi is begrijpelijk. De keuze voor 3v3 is opvallend, zeker gezien de grote maps en de lage Time To Kill (TTK). Dit zorgt voor rommelige pacing, wat kan leiden tot frustratie, verveling en inkakmomenten.

Highguard Opinion4

Ruimte voor nuance

Toch is nuance op zijn plaats. Een deel van de negatieve reviews bestaat uit trolls of spelers die vastlopen op technische zaken zoals secure boot of BIOS-instellingen. Dat Highguard ruw is gelanceerd, staat vast. De audio valt soms weg, servers crashen incidenteel en de pacing is nog niet optimaal. Tegelijkertijd zit er in de kern wel degelijk potentie in de game. Highguard is free-to-play, verkoopt op dit moment uitsluitend cosmetische items en stelt alle heroes en maps direct beschikbaar, iets wat niet vanzelfsprekend is bij vergelijkbare titels zoals 2XKO.

Daarnaast is de gunplay best vermakelijk. Er zijn wapens in overvloed en iedere hero dient zijn eigen functie. De designs van die hero's zijn on point en passen ook daadwerkelijk in de wereld. Dat toont aan dat Wildlight op z'n minst een visie heeft voor de game. Daarnaast is de ontwikkelaar voornemens om te luisteren naar feedback en de game te voorzien van de nodige updates. Zo is gisteren bijvoorbeeld de Year One Roadmap voor Highguard uit de doeken gedaan. Of dat jaar ook daadwerkelijk gehaald gaat worden, is natuurlijk aan ons als gamers.

Highguard Opinion 2026 release

Laat je dus niet volledig leiden door de overweldigende hoeveelheid negatieve Steam-reviews. De gemiddelde internetgebruiker vindt weinig leuker dan andermans passie neer te sabelen. Highguard laat potentie zien in team, concept en uitvoering. Nu is het aan ons als spelerscollectief om te bepalen of Wildlight de tijd krijgt om bugs, oneffenheden en pacing glad te strijken. De tijd zal het leren, maar laten we vooral hopen dat Highguard niet hetzelfde lot beschoren is als Concord.

Zie dit overigens niet als een review, want dat is het absoluut niet! Sterker nog, ik ga de review niet schrijven, dat pakt Joey gelukkig op. Tot die tijd moeten we het echter doen met mijn persoonlijke mening. Heb jij de game al gespeeld en zit ik volledig bij het verkeerde eind? Laat het weten in de reacties!

Rudy Wijnberg Mede-eigenaar en Head of Media

Als het gaat om passief sporten is Rudy een kei gezien hij regelmatig menig vechtersbaas tegen de vloer nokt en tanden laat rapen. Toch is hij niet vies van andere genres. Onder het motto “je moet toch alles in je leven geprobeerd hebben” experimenteert onze Amsterdammer zo nu en dan eens wat. Niet altijd even succesvol, geduld is namelijk niet echt zijn sterkste punt, net als een gracieuze winnaar zijn gedurende menig fighter…

In dit artikel

Je moet eerst inloggen om deze game aan je favorieten toe te voegen.

Packshot Highguard

Ontwikkelaar:

Wildlight Entertainment

Uitgever:

Wildlight Entertainment

Release:

26 januari 2026

Reviewscore:

-

Platforms:

PC
PS5
XBS
Reacties
Avatar ViaPatrino
ViaPatrino

vandaag om 13:59

"het negatieve sentiment dat de gamingwereld op momenten kan domineren."
De gaming community in een notedop, maar je ziet het op grote schaal ook terug in de huidige maatschappij.
Het kleinste detail wordt uitvergroot en enorm belangrijk gemaakt. Mensen doen alsof ze een enorm onrecht is aangedaan en branden een game af om werkelijk de meest onzinnige dingen zonder ook maar de game gespeeld te hebben.
Ik blijf me erover verwonderen dat volwassen mensen zo kunnen reageren hierop of werkelijk het gevoel hebben dat iets 'door hun strot geduwd' wordt.

Daarom ben ik blij met een artikel als deze, spreek de community maar aan op zijn misdragingen. Het zou veel mensen goed doen als ze wat vaker in de spiegel kijken en hun eigen gedrag eens goed onder de loep nemen in plaats van alleen kritiek leveren op alles en iedereen behalve zichzelf.

Avatar RudeRudeson
RudeRudeson

vandaag om 14:21

Thanks! Blij dat ik niet de enige ben die er zo over denkt!

Avatar Paasei
Paasei

vandaag om 14:53

Een groot deel van de kritiek is gewoon terecht. Je kunt je continu blijven focussen op de mindere "reviews" om je punt te maken, maar je kunt ook accepteren dat er zat valide redenen blijken te zijn waarom deze game toch tegenvalt.

Voor mij is dan ook wel een groot verschil tussen kritiek leveren en zeiken/zeuren. Kritiek hebben is prima, je zegt wat je minder vindt, waarom je dat vindt en hoe jij denkt dat te kunnen/willen veranderen.
Zeiken en zeuren is gewoon negatief zijn om negatief te zijn. Nul feedback geven.

Soms blijkt een bepaald concept gewoon niet te werken. Daar kun je over blijven melden dat men het niet begrijpt, maar je kunt het ook gewoon accepteren en/of er van te leren en doorontwikkelen. We moeten nog even afwachten welke optie de ontwikkelaars kiezen.

In bepaalde zin ben ik het daarom zeker met je artikel eens, maar op een aantal punten lees ik ook alleen maar aannames. Dat vind ik dan weer wat tegenvallen. Ik gooi dat dan maar op de frustrerende emoties die je hebt gehad na het lezen van onzinnige "reviews". Vandaar de constante aanhalingstekens ;)

Avatar ViaPatrino
ViaPatrino

vandaag om 15:19

(bijgewerkt)

@Paasei Laat ik vooropstellen dat ik deze game niet gespeeld en dus niet kan beoordelen of en welke kritiek hierop klopt of niet. En daarbij kritiek mag zeker en daar mogen anders mensen het ook weer mee oneens zijn.

Er zijn natuurlijk grensgevallen, waarbij bepaalde kritiek/minpunten van een game voor de ene persoon heel zwaar weegt en voor de ander niet. Zoals in de discussie gisteren met Coola over AC, zal hij veel punten die ik zie als negatief voor AC helemaal anders zien. En dat is prima. Maar het is vaak ook een kwestie van smaak. Is dat een reden om een game verschrikkelijk af te branden? Lijkt me niet.

Er is daarnaast een grote groep op het internet wat niet eens een serieuze discussie wil over een bepaalde game, die wil de game simpelweg afbranden om welke kinderachtige reden dan ook (is van een andere platformhouder bijvoorbeeld). Dat soort lui struinen het internet af op zoek naar negatieve dingen over die game en denken dat ze serieus genomen te worden. Ik heb onder meerdere reviews werkelijk de meest debiele redenen gelezen wat voor hun een reden was om een game af te branden. En nogmaals, ze hebben zelf de game niet gespeeld.

Wat mij betreft zijn we in ieder geval op het punt bereikt dat ik meningen van willekeurige personen bij voorbaat niet serieus neem. Iedereen lijkt een bijbedoeling te hebben met hun kritiek of lofzang.
De "gaming community" is voor een groot deel een klein verwend kind wat vrijwel continu met gebalde vuistjes en rood aangelopen hoofd op grond stampt omdat het overal boos om wordt.

Avatar RudeRudeson
RudeRudeson

vandaag om 15:49

(bijgewerkt)

Een deel van de kritiek is absoluut terecht! Onderdelen die niet bevallen moeten gewoon bespreekbaar zijn, zo geef ik ook aan in het artikel. Onderdelen zoals pacing, slecht gamedesign of saaie segmenten adresseer ik dan ook gewoon.

Ik vind het echter een stuk kwalijker wanneer iemand game devs voor rotte vis uitmaakt wanneer de persoon niet begrijpt hoe je settings in de BIOS moet wijzigen. Dat betekent 1. dat je niet de game hebt kunnen opstarten en 2. iemand aanspreekt op eigen onkunde. Uiteraard zijn daar ook weer nuances in, maar dat het sentiment al snel omslaat tot onnodige negativiteit is op momenten overduidelijk.

Edit: Overigens heb ik nog even zitten kijken op de Steam review page, onderhand staan er namelijk al 20k reviews waardoor de gemiddelde score valt op "grotendeels negatief". Zetten we echter een filter op meer dan 1 uur gespeeld, dan staat er opeens "Redelijk" en zijn er nog 50% van het totaal aantal reviews over. Overigens nogmaals, zit ook super terechte kritiek tussen, maar een negatieve review achterlaten met nog geen uur op de teller lijkt mij niet eerlijk.

Avatar ViaPatrino
ViaPatrino

vandaag om 16:38

@RudeRudeson Eigenlijk vreemd dat je na een uur spelen al een review mag aanmaken, waar die grens dan wel moet zou moeten liggen is natuurlijk lastig natuurlijk, maar 1 uur is veel te weinig.

Avatar RudeRudeson
RudeRudeson

vandaag om 16:41

een uur is inderdaad ontoereikend. Ligt natuurlijk ook wel aan de game, maar zie reviews met 0.1 tot 0.6 uur op de teller, oftewel 6 tot 36 minuten, wat absurd is

Avatar MooiMan
MooiMan

vandaag om 15:09

(bijgewerkt)

Weer een standaard 13-in-een-dozijn hero shooter game, opgehemeld (om wat voor reden dan ook) door een "grote" naam (Geoff Keighley) in de gaming scene. Ik snap dat mensen er moe van worden.

Avatar RudeRudeson
RudeRudeson

vandaag om 15:45

Hmmmm, ook ik begrijp de keuze niet om deze game als afsluiter te gebruiken. Zag een interview met Gameindustry dat er wel wat meer context is geschetst over hoe dat tot stand is gekomen en waarom dat is gedaan, maar het is inderdaad apart.

Begrijp mij overigens niet verkeerd, ik probeer de game niet op te hemelen of wat dan ook. Het artikel belicht ook de zijde van terechte kritiek die zeker op de game geuit mag en moet worden. Echter vind ik een negatieve review na een uur over servers of achterlopende drivers van eigen computers na een uur van livestaan echter belachelijk.

Avatar MooiMan
MooiMan

vandaag om 15:56

Geoff heeft schijnbaar gezegd dat er geen aanwijsbare reden was om die game als het allerlaatste 'one more thing' moment in te plannen, maar dat hij dat gewoon wilde. Dat vind ik op zichzelf al vreemd, want het lijkt mij dat daar altijd wel EEN reden voor is en moet zijn. Ook roept dat bij mij de vraag op wat hij (stiekem) nog meer allemaal beslist m.b.t. TGA, waar het publiek dan verder niets vanaf weet. En waarom is hij de game in godsnaam nog steeds zo op aan het hypen? Daar moet toch een reden voor zijn, zou je zeggen.

We leven in een zwart-witte samenleving, waarin iets of iemand compleet opgehemeld of compleet afgekraakt wordt. Deze game is in de laatste categorie gevallen om verschillende redenen. Het grijze gebied, aka 'de gulle middenweg', lijkt (bijna) niet meer te bestaan.

Avatar RudeRudeson
RudeRudeson

vandaag om 16:03

100% eens hiermee!

Nog niet uitgepraat? Praat verder op Discord