Gothic 1 Remake review - De een zijn dood is de ander...
Zo’n twee jaar geleden moesten we helaas afscheid nemen van Piranha Bytes. Deze Duitse studio stond bekend om zijn goede ideeën die helaas meestal niet helemaal van de grond kwamen. De studio had echter wel een vliegende start met de eerste Gothic, wat tot de dag van vandaag als een ijzersterke RPG wordt gezien. De game is tevens verantwoordelijk voor het ontstaan van de term ‘Eurojank’, waarmee wordt gedoeld op Europese games die op technisch vlak soms wat te wensen overlaten. Ondanks die problematiek in Gothic, keken we daar in 2001 graag omheen. Nu in 2026 komt het Spaanse Alkimia Interactive met Gothic 1 Remake. Houdt deze klassieker goed stand tussen de moderne titels? Dat lees je in deze review.

Welkom in de échte wereld
We openen bij een afgrond waar jij op het punt staat om in geworpen te worden. Je bent veroordeeld tot een leven in de Colony, een strafkamp waar men de hele dag kristallen staat op te graven voor de koning. De Colony wordt omringd door een barrière die is opgezet door diverse magiërs, echter is de spreuk op hol geslagen waardoor iedereen binnen de barrière niet meer naar buiten kan. Vlak voordat je de Colony in wordt geworpen komt er nog iemand aangesneld met een verzoek: bezorg een brief aan de magiërs in de Colony. Nog voor je überhaupt antwoord kan geven, word je naar beneden getrapt en begint het avontuur.
Je maakt direct kennis met een paar rovers van het zogenoemde Old Camp, maar uit datzelfde kamp verschijnt ook Diego, die de rovers direct wegjaagt. Diego wil namelijk graag dat jij je aansluit bij Old Camp, want ze kunnen alle hulp gebruiken. Bovendien dient Old Camp daadwerkelijk de koning, terwijl New Camp alle kristallen voor zichzelf probeert te houden en daarmee een krachtige explosie wil creëren om de barrière aan diggelen te krijgen. Als laatste heb je nog Swamp Camp waar men zich niet bezighoudt met de kristallen, maar meer met bidden tot hun god, hopende dat ze bevrijd worden uit de barrière. Het ziet er allemaal behoorlijk grimmig uit in de Colony.

Dit gaat even pijn doen
Je begint in Gothic als een nietsnut. Nee echt, je kan gewoon niks. Vooruit, je kan een wapen oppakken en er nog net mee slaan. Denk maar niet dat je een held met speciale krachten bent. Je bent gewoon een kerel met heel veel pech die in de Colony terechtkomt waarvan nu allerlei heldendaden wordt verwacht. Gothic is hard, rauw en onvergefelijk. Net als het origineel, dus wat dat betreft heeft Alkimia Interactive de opdracht goed begrepen. Gothic houdt jouw handje niet vast en je moet zelf goed nadenken over wat je doet om in leven te blijven. In eerste instantie doe je er dan ook goed aan om gewoon even Diego te volgen naar Old Camp. Een kijkje nemen kan natuurlijk geen kwaad.
Tijdens de eerste wandeling in de spelwereld word je dan ook gelijk geconfronteerd met hoe zwak je nog bent. De eerste aanval die je uitvoert op een klein wezen dat je tegenkomt, voelt ontzettend log en traag aan. Tot overmaat van ramp incasseerde ik één klap van het wezentje waarmee de helft van mijn health verdween. Diego maakte gelukkig korte metten met het wezentje, dus besloot ik maar gewoon even toe te kijken hoe Diego verschillende zaken voor mij oploste. Eenmaal gearriveerd in Old Camp krijg je jouw eerste quests om te doen waarmee je jouw personage kan gaan levellen. Tijd voor deze nietsnut om wat spierballen te gaan kweken.
Dat begint met wat simpele fetch-quests, het verzamelen van wat ingrediënten voor een maaltijd en met verschillende figuren even een praatje maken. De xp komt langzamerhand binnen, wat resulteert in de eerste level up en daarmee de mogelijkheid om bepaalde aspecten aan jouw personage wat sterker te maken. Dat is hoe jij jouw eigen karakter vormgeeft, want Gothic 1 Remake kent geen character creator. Het gebrek aan cosmetische opties wordt daarentegen goed opgevuld met de diverse stats waar je aan mag sleutelen. Gothic gaat hierin best diep, want naast basis stats zoals strength, heb je ook individuele stats voor allerlei soorten wapens. Daarin investeren is een must, want het zorgt er voor dat de combat een stuk dragelijker wordt en al gauw ben je niet meer zo waardeloos.

Eerlijk: het doet nog steeds pijn
Dat je minder waardeloos bent, wil nog niet zeggen dat je nu door de Colony heen fluit. Gothic blijft een snoeiharde game die simpelweg onvergefelijk is. Dat is tevens ook de charme van de game, want alles wat je doet is om jezelf steeds sterker te maken. Je verslaat monsters om levels omhoog te gaan, maar ook om materialen te verzamelen om voor jezelf een nieuw pantser of een wapen te maken. Om bepaalde wapens te kunnen gebruiken moeten jouw stats ook hoog genoeg zijn. De progressie in Gothic voelt soms ontzettend traag aan, maar is mede daardoor ook erg belonend. Je speelt niet in een vloeiende beweging door het verhaal heen, het grinden is hier en daar absoluut nodig. Door die grind merkte ik wel op dat ik vaak mijn focus even kwijt was met betrekking tot het verhaal. Gothic 1 Remake voedt jou hier en daar kleine details over de situatie in de Colony en op basis van die details zet jij jouw avontuur voort. Als het avontuur dan even onderbroken wordt door een grind van een uurtje of twee, is de kans aanwezig dat je de focus verliest. Gothic 1 Remake geeft je wel iets meer handvatten dan het origineel, maar blijft in de kern bikkelhard.
De UI is ten opzichte van het origineel flink verbeterd en kent een paar mooie quality of life verbeteringen. Zo worden belangrijke gesprekken nu bijgehouden in een soort log, waardoor je die altijd even terug kan lezen. Erg handig, want andere aspecten die Gothic écht Gothic maken zijn gebleven zoals we ze kennen. Geen quest markers, geen mini map, je bent helemaal op jezelf aangewezen en op hetgeen de verschillende NPC’s jou vertellen. Dat narratief is deze keer een stuk uitgebreider. Leg je beelden van de originele Gothic langs deze remake, dan merk je snel op dat de remake meer dialoogopties heeft. Daarnaast zijn er diverse nieuwe side quests te vinden in deze remake, content waar één van de oorspronkelijke schrijvers van Gothic ook aan heeft meegewerkt. Fanservice staat hoog in het vaandel bij deze remake.
Dat de remake op veel vlakken trouw blijft aan het origineel is een goed ding, maar sommige zaken hadden een tandje beter gemogen. Met name de mêlee-combat wordt wel iets beter naarmate jouw personage sterker wordt, maar het blijft hoe dan ook erg houterig en niet bepaald responsief aanvoelen. Ik wil daarmee ook niet zeggen dat het net zo houterig speelt als het origineel, maar hier had men echt wel wat meer verbeteringen in aan kunnen brengen. In een game waarin je veel monsters en ander gespuis te lijf gaat is zulke stijve combat niet bepaald wenselijk. Aanvallen op afstand, zoals spreuken en gebruik van een boog, voelen gelukkig wat beter aan. Dit type aanvallen zijn echter wel beperkt tot de hoeveelheid mana en pijlen die je tot jouw beschikking hebt. Vaak ben je dus toch aangewezen op jouw mêlee-kunsten.

Zeer fraaie upgrade
Op grafisch gebied weet de Gothic 1 Remake zo nu en dan echt een ‘wow’-moment te creëren. Er is goed gebruik gemaakt van Unreal Engine 5, wat resulteert in behoorlijk goede graphics. Met name de weereffecten wisten een goede indruk op mij te maken. In het donker door een regenachtig bos lopen zag er niet eerder zó onheilspellend uit. Jammer genoeg voelen de personages veelal erg tweedimensionaal aan. Op eerste oogopslag ogen ze aanzienlijk goed geanimeerd, maar zodra je in gesprek gaat, lijken het soms een beetje plastic poppen te zijn. Erg jammer, want dat breekt de immersie die de rest van de graphics juist creëren.
Een aangename verrassing was de performance, want die is ronduit prima te noemen op de door mij gebruikte pc (zie mijn profiel voor de specificaties). Zonder enige vorm van upscaling wist ik op de hoogste instellingen met gemak boven de 80fps te blijven op een 1440p-resolutie. Het geluid verdient tevens een pluim, want de voice acting is drastisch verbeterd ten opzichte van het origineel. Het is weliswaar nog niet Oscar-waardig, maar het is een hele verbetering. De veelal sombere muziek draagt bij aan de neergeslagen sfeer in de Colony, maar is ook weer niet bijzonder te noemen. Over de gehele linie gezien doet de audio simpelweg wat het moet doen en dat is goed genoeg.

Het eindoordeel van Wim Odekerken
Gothic 1 Remake blijft ontzettend trouw aan het bronmateriaal. Wellicht iets té trouw. Een goede uitdaging is altijd leuk, iets wat deze remake blijft bieden door niet je handje vast te houden en je zelf jouw weg door de Colony heen te laten vinden. Het narratief is enorm uitgebreid ten opzichte van het origineel, maar is mede door de opbouw van de game soms lastig te volgen. De progressie is zwaar, maar daardoor ook erg belonend. De combat blijft echter ook na veel progressie behoorlijk houterig aanvoelen, wat in een actie-RPG flink afdoet aan de ervaring. Audiovisueel gezien is deze remake heel goed verzorgd, met uitzondering van de veelal levenloos ogende NPC’s. Gothic-fans van het eerste uur zullen Gothic 1 Remake zeker kunnen waarderen. Voor anderen geldt: bezint eer ge begint. En om nog even terug te komen op de titel: Alkimia Interactive heeft zijn brood verdiend en een waardig eerbetoon aan Piranha Bytes gebracht.
- 3,5/5
- Goed
Pluspunten
- Zeer uitdagend
- Gevoel van progressie
- Verbeteringen, geen versimpelingen
- Prima performance op pc
- Audiovisueel verzorgd
Minpunten
- Combat gooit veel roet in het eten
- Levenloze personages
- Rode draad verhaal soms lastig navolgbaar
Een pc-gamer in hart en nieren. Wim beschikt over een indrukwekkende hoeveelheid kennis van uiteenlopende games en breidt die maar al te graag verder uit. In zijn voortdurende zoektocht naar het verfijnen van zijn vakmanschap neemt hij graag de tijd om de heerlijk eigenzinnige titels die de industrie te bieden heeft kritisch onder de loep te nemen. Strategiegames, RPG’s en meer passeren de revue, al blijft zijn liefde voor Yakuza het felst branden.
Reviewscore
3,5/5
Platforms
-
TrailerLaunch trailer Gothic 1 Remake onthuld tijdens Future Games Show
Nu Gothic 1 Remake uit is, is het hoog tijd op dat te vieren met een launch trailer. En deze is gedeeld tijdens de Future Games Show.
1 reactie -
PollPoll: Wat gaat de beste game van juni 2026 worden?
In mei wist 007 First Light publieksfavoriet te worden, maar hoe denken jullie over juni? Wat gaat volgens de community de beste game van juni 2026 worden?
20 reacties -
Releases5 must-have games voor juni 2026 met Star Fox
Mei 2026 komt ten einde, dus het is tijd om vooruit te blikken. Juni 2026 is wellicht niet heel druk, maar er staan alsnog wat potentiële bangers klaar!
36 reacties -
TrailerGothic 1 Remake nu beschikbaar voor pre-order
Van plan om Gothic 1 Remake in huis te halen? Check dan nu de pre-order-bonussen. Zo kan je een steelbook of fysieke editie van Gothic Classic krijgen!
8 reacties
Ik zat al een tijdje te wachten op deze review 😉 Voor mij hoort de typische eurojank-combat inmiddels bij de charme van Gothic. Het is onderdeel van de identiteit van de serie en ik neem het dan ook graag voor lief, dus deze remake gaat er sowieso komen. Geen enkele andere RPG-serie weet dat gevoel van echte progressie zo goed neer te zetten als Gothic. Het feit dat je bijvoorbeeld eerst naar een trainer moet voordat je überhaupt een zwaard fatsoenlijk kunt vasthouden, blijft fantastisch. Je begint echt als een nietsnut en groeit langzaam maar overtuigend uit tot een volwaardige badass.
Daarnaast is het mooi om te zien hoe positief de ontvangst onder fans is (o.a. op Steam) zeker na de gematigde reacties op de oorspronkelijke demo. Het lijkt erop dat de ontwikkelaars de feedback serieus hebben genomen en de nodige reworks goed hebben doorgevoerd.
Wat ik wel jammer vind, is dat de prestaties op consoles blijkbaar behoorlijk tegenvallen. Het ontbreken van een performance-modus (zelfs op de PS5 Pro) zorgt ervoor dat de game niet te spelen is op 60 fps, en daarnaast uit eerste benchmarks niet eens stabiel 30 fps weet te halen. Dat is anno 2026 eigenlijk niet meer te verdedigen. Aangezien het er niet op lijkt dat er alsnog een performance-modus wordt toegevoegd, vrees ik dat de ontvangst, en uiteindelijk de verkoop, op consoles flink zal achterblijven.
Hoe dan ook, laten we hopen dat dit project voldoende succes boekt om de weg vrij te maken voor waar we allemaal op wachten: een Gothic 2 remake.
Ik heb zowel het originele deel (destijds) gespeeld en ben nu bezig met de remake en ik kan alleen maar zeggen: ik vind de remake echt héél leuk. Ik vond het origineel destijds al geweldig; het was inderdaad een vorm van 'eurojank', maar dat gaf het spel ook veel charme. Het ongepolijste is wat het spel nog steeds interessant maakt. De spelsystemen bezitten een soort eenvoud die erg prettig is. Het spel dwingt je daardoor lange tijd keuzes te maken: wil ik kunnen schieten of slaan, wil ik kunnen lockpicken of jagen, etc.
Ik vind het verder op veel vlakken ontzettend verbeterd; de locaties zijn echt prachtig en ook de combat is in mijn optiek prima. De houterigheid draagt bij aan een meer ... realistische (?) aanpak? Je zult nooit (nouja, hooguit tegen het einde) een soort superheld worden die eigenhandig hele legers vermorzelt. Je moet eigenlijk altijd op je hoede zijn, de dood loert overal.
Je noemt in je review de muziek 'niet bijzonder'. Dat verbaast me; ik vind de muziek echt een van de hoogtepunten van het spel. Elke zone heeft zijn eigen 'tune' en daarmee eigen vibe. Ik vind de muziek overwegend zéér aangenaam. Ze is zeer aanwezig en moet daarom niet aanstootgevend zijn, maar wel karakteristiek. Volgens mij zijn veel van de tracks uit het origineel gelift (maar dat leid ik hooguit af aan het vertrouwde gevoel dat ik ervan krijg). Maar goed, ik snap dat muziek (en de ontvangst ervan) erg persoonlijk is!
Ik lees zelf geen sociale media, maak er ook geen deel vanuit. Als ik al een 'fan' te noemen ben, dan zeg ik: prima remake. Geef me deel 2!
Ik lees op sociale media dat de fans van het origineel niet blij zijn met de remake. Vooral niet omdat je bij de fysieke versie, verbonden moet zijn met het internet om de game te kunnen spelen. Je moet namelijk eerst een update downloaden van 5 Gigabyte voor de game werkt. Ik speel wel het originele deel.
Hoe ouder ik word hoe minder geduld ik heb voor deze games. Terwijl dit vroeger mijn favoriete genre games waren. Dus sla deze toch maar over.
Goeie review, maar sla deze game zelf over. Heb originele game nooit gespeeld en de demo vond ik echt verschrikkelijk.
Vond de demo maar niks
Vanwege de goede herinneringen aan oude deel heb ik deze gekocht. Mijn gamerskills zijn er niet beter op geworden met de jaren, want ik wordt contant gekilled. Weet niet of ik daar nog het geduld voor heb.