Breaking!
Hackersgroep ShinyHunters claimt data Rockstar te hebben gehackt
De hackersgroep ShinyHunters, die eerder al Odido en de Europese Commissie hebben gehackt, claimen nu ook data van Rockstar Games buit te hebben gemaakt.
Het gamende publiek heeft geen zin in de bemoeienissen van AI in hun titels en dat werd maar weer eens al te duidelijk na de reveal van Nvidia's DLSS 5.
Opvallend genoeg was het Digital Foundry die met een video kwam, waarin Nvidia's DLSS 5 onder de loep kwam te liggen. Het journalistieke platform dat zich specialiseert in tech noemt het in de titel van de video 'Next-Gen Photo-Realistic Lighting'. Echter, de receptie is allesbehalve positief te noemen. DLSS 5 heeft dusdanige impact op de oorspronkelijke visuals en niet op de positieve wijze. Duizenden reacties noemen het 'Chat GPT-filters', 'Instagram-edits' en een 'vroegtijdige 1 aprilgrap'. Het gaat simpelweg niet om betere belichting. De originele visuals worden aangetast, maar een kritische noot vanuit Digital Foundry wordt niet gehoord.
Benieuwd geworden en wil je zelf een oordeel vellen? Hieronder is de Digital Foundry-video te bekijken. Een plekje daaronder zie je de originele trailer van Nvidia zelf.
Aan het einde van een nieuwsbericht is er altijd ruimte voor een klein beetje mening in plaats van feit. Dus bij deze: wat zijn we in godsnaam aan het doen? Is artistieke intentie niks meer waard? Moet alles door de AI-slopmachine worden geramd? Hoe sneller deze bubbel barst, des te beter.
Waar Bram ooit begon als groentje, staat hij inmiddels aan de frontlinie en stuurt hij het redactieteam aan als Content Manager. Hij is overal op, en in, de site terug te vinden: van spraakmakende nieuwsberichten en eigenzinnige reviews tot cataloguswerk en PR. Mocht hij een keer niet met Gameliner bezig zijn, wat zelden voorkomt, dan verliest hij zich in de wereld van horrorgames, actie-RPG’s en sci-fi first-person shooters.
Breaking!
De hackersgroep ShinyHunters, die eerder al Odido en de Europese Commissie hebben gehackt, claimen nu ook data van Rockstar Games buit te hebben gemaakt.
Gerucht
Terwijl we stiekem hopen op de aanstaande State of Play-showcase, lijkt één game in ieder geval een opkomst te maken: de nieuwste Metro-game van 4A Games.
Gerucht
We maken het geruchtenrondje even af. Naast het nieuws over een potentiële Uncharted-game en de reveal van een Metro-game staat er een State of Play op...
Gerucht
Naast Intergalactic: The Heretic Prophet zou Naughty Dog nog een game in ontwikkeling hebben. Niet zomaar eentje: het zou gaan om een nieuwe...
Teleurstellend dat Digital Foundry, die normaal zo doortastend zijn, zich hier niet kritisch toonden. Wellicht waren ze te gefocust op de technische kant dat ze de artistieke kant buiten beschouwing lieten, maar dat maakt naar mijn idee een onvolledig item.
Dit verbaast me inderdaad van DF. Wie wil er nou zo’n AI-slop filter?
Wow, next-gen gezichten. Echt scary realistich en vet!
Note dat Nvidia dit bij zijn Youtube video heeft gezet als disclaimer:
"Important to note with this technology advance - game developers have full, detailed artistic control over DLSS 5's effects to ensure they maintain their game's unique aesthetic. The SDK includes things like intensity, color grading and masking off places where the effect shouldn't be applied. It's not a filter - DLSS 5 inputs the game’s color and motion vectors for each frame into the model, anchoring the output in the source 3D content."
Het lijkt er dus op dat er over nagedacht is en dat het zeker geen filter is.
Ziet er wel scherper uit in details. Benieuwd waar dit heen kan gaan.
Tja weet niet, het ziet er in ieder geval wel supermooi uit met zo’n ai filter eroverheen. Of het wenselijk is is een tweede, maar mooi is het wel.
Het zal game per game anders zijn: soms een upgrade en soms een misser.
Dat oude vrouwtje is afschuwelijk met DLSS 5 on
Dit is toch juist supertof dat dit kan. Het zal echt nog wel gefinetuned moeten worden. Maar nieuwe generatie consoles zijn minder hard nodig als we minder afhankelijk zijn van hardware.
Ik denk dat a.i. niet meer te stoppen is en straks op elk digitaal apparaat aanwezig gaat zijn. De nieuwe PLaystation en Xbox gaan dit zeker ook inbakken in hun nieuwe systemen. Dssl5 vind ik er een beetje freaky uitzien en ook zorgwekkend. Straks is niets meer echt of origineel en world alles overgoten met een ai sausje.
Ik vind het er echt super goed uitzien. Veel realistischer. Ik heb er geen probleem mee dat ze het gaan gebruiken.
Hoe mooier hoe beter.
Ik zie het probleem niet met a.i.
Dit heeft ons echt al veel gebracht en zal ons nog meer brengen.
Dit ziet er echt belachelijk realistisch en tof uit!! Het zal waarschijnlijk per game kijken zijn of het nodig is maar zoals dit bij resident Evil en starfield.... Kom op, hoe kun je hier nou over zeiken? Dit is toch next next gen.
Mensen hadden ook al wat te zeiken toen Final Fantasy the spirits within uitkwam in de bios in 2001. Mensen waren lyrisch hoe realistisch dit eruit zag.
Toen met the Polar Express, beowolf etc.
Maar nu wordt het a.i. genoemd en is het ineens een verschrikking voor de artistieke vrijheid. Schei toch uit.
Laat a.i. nog maar lekker verder ontwikkelen want dit is echt een geweldige toevoeging voor gaming
Ik weet dat velen dit misschien niks vinden maar ik vind het geweldig om te zien dat dit nu al mogelijk is. Als dit nog iets verder verbeterd wordt en ontwikkelaars dit zelf kunnen optimaliseren voor hun eigen games, is dit toch een grote sprong voorwaarts.
Ik vind dit best wel een zorgwekkende ontwikkeling, eigenlijk.
Begrijp me niet verkeerd, ik ben niet inherent tegen het gebruik van AI als hulpmiddel en de ontwikkeling van AI de afgelopen jaren is absoluut zeer indrukwekkend geweest. In verschillende industrieën zal je uiteindelijk ook niet om het gebruik van AI heen kunnen, omdat het je wel degelijk mogelijkheden geeft om bepaalde processen te stroomlijnen of te verbeteren.
Dat gezegd hebbende, vind ik het voorbeeld dat hier getoond wordt wel enorm de plank misslaan. We zien hier niet alleen bij verschillende games hoe de AI de grafische kwaliteit verbetert, als je het per definitie al een verbetering kunt noemen, maar vooral hoe de grafische stijl van verschillende games, die gemaakt zijn door verschillende studio's, wordt veranderd. Van alle games die hier in het voorbeeld voorbijkwamen, ziet het eruit alsof ze allemaal eenzelfde filter opgeplakt hebben gekregen. De eigen identiteit, de vibe van elke game is weg en ziet eruit als elk ander "kunststuk" dat door AI is gemaakt: zielloos, emotieloos en dertien-in-een-dozijn. Men roept wel dat betere en realistischere graphics beter zijn, maar het is juist de grafische stijl en art direction die een game zo mooi maken om naar te kijken. Het zijn juist de herkenbare bizarre lichaamsproporties en grote ogen die een JRPG zijn eigen smoel geeft, de beetje uncanny gezichten van Elder Scrolls NPC's etc. Elke goede game heeft een eigen grafische identiteit die het herkenbaar maakt en elke studio heeft getalenteerde artiesten die dit mogelijk maken.
Dan volgt natuurlijk ook nog de ethische kwestie van hoe dit allemaal tot stand komt. We weten inmiddels allemaal dat AI creëert door te stelen en zeker onder artiesten, waar de game-industrie natuurlijk ook onder valt, wordt het gebruik van AI dan ook niet in dank afgenomen. Ik ben dan ook vooral benieuwd naar wat game designers hier zelf van vinden. Als ik een grafisch artiest zou zijn die jarenlang aan een game heeft gewerkt, zou ik me namelijk behoorlijk beledigd voelen als een ander bedrijf even voor mij bepaalt dat mijn werk niet goed genoeg is en dat even met gestolen werk van andere artiesten komt "verbeteren."
Ik heb nog niet alles gezien, maar ik vind het vooral indrukwekkend wat het doet met de weergave van de bossen en andere omgevingen. Het voelt opeens veel realistischer aan!
Verder moet je AI vooral zien als een tool voor developers om mee te werken.
Vind het er een stuk beter uitzien en deze techniek kan alleen maar beter worden! Als games hierdoor makkelijker gemaakt kunnen worden en er nog een stuk realistischer uitzien dan absoluut doen!
Ik ben er niet zo enthousiast over. Het haalt ook het specifieke gevoel weg wat je bij een game krijgt. Het voorbeeld van het dorp in Oblivion remastered oogt wel realistisch, maar dat gelige filter geeft het iets mysterisch, fantasy-achtig, wat compleet weg is met DLLS ingeschakeld.
Hetzelfde voor Starfield, het cinematische low-contrast beeld is weg, ja het oogt hier ook realistischer, maar het kan dan iedere andere game zijn ipv Starfield.
Ik sluit aan bij de groep die dit in eerste instantie allemaal niet zo geweldig vindt.
Het ziet er allemaal heel AI slopperig uit. Moet denken aan die spam advertenties die je ziet om je eigen AI dame van plezier te maken.
Dit soort ontwikkelingen mogen van mij op deze manier (1 sausje wat over alles lijkt te gaan) wel weg blijven, hou liever wat ziel en artistieke richting in mijn games. Maar wie weet dat devs er een mooie draai aan kunnen geven.
Ik ben vooral bang dat het (uiteindelijk) "verplicht" aan gaat als je DLSS wilt gebruiken omdat het dus deel van 5 is, dat past wel in Nvidia's onzekerheid's straatje.
Met dat filter begint alles op elkaar te lijken. Ik ben er geen fan van. Het character wat zorgvuldig is ontworpen wordt door zo’n filter compleet anders. Jammer dat gaming deze kant op dreigt te gaan. Ik twijfel ook erg over de nieuwe generatie consoles. Ik neig toch om lekker aan de slag te gaan met mijn backlog en AI te negeren. De drang om het nieuwste te hebben is wel weg door deze ontwikkeling